Nutrition Facts Labeling
The MSU Product Center provides Nutrition Facts labeling services to clients. To become a client, visit our home page and click on the “Become a Client” button at the top.
Many small businesses are exempt from the legal requirement of a Nutrition Facts label. See this link for more information on this exemption from the FDA. However, if you want to sell your products in major retail outlets, Nutrition Facts will likely be required on your product labels.
The typical time period to produce a Nutrition Facts label is approximately two weeks after receiving all necessary information. This can be longer if the ingredients are not found in the database system we use.
The MSU Product Center uses database analysis to generate Nutrition Facts labels. Therefore, product samples are not required for Nutrition Facts services as laboratory testing is not involved in this method. To better understand the fees associated with this service, the general format of a MSU Product Center invoice for Nutrition Facts label services is as follows:
Nutrition Facts Label: Price of Label * number of labels at that price = X Pre/Post Label Review: $121.00 hourly rate * (Pre Label Hours + Post Label Hours) = Y Additional Fees: Price of Additional Fee * number of additions at that price = Z Total = X + Y + Z |
The table below lists the price of various types of Nutrition Facts label formats offered by the Product Center. The term “single” refers to one label of a specific format. A label will qualify as “similar” if it has 3 or less ingredient variations compared to a “single” label that was obtained from the MSU Product Center in the past 6 months.
For example, you obtain a standard format Nutrition Facts label for Product A (ingredients: fresh tomato, sugar, salt, water) from MSU on 1/1/24. If you request a standard label for Product B (canned tomato, sugar, salt, garlic) on 6/30/24, it would be charged as a “similar” label. This is because the format is the same, the request was made within 6 months of obtaining A’s label, and there are only 3 ingredient variations between A and B. The 3 ingredient variations are substituting canned tomato for fresh, removing water, and adding garlic.
Type of Label | Single Price | Similar Price |
Standard (vertical) | $100.00 | $75.00 |
Tabular (horizontal) | $100.00 | $75.00 |
Simplified | $100.00 | $75.00 |
Linear (string) | $125.00 | $100.00 |
Dual-column | $150.00 | $125.00 |
For more information regarding the fees for Nutrition Facts services, please see the MSU Product Center Nutrition Facts Fee Schedule document.
Please reach out to your Innovation Counselor with any questions you may have regarding the Nutrition Facts Fee Schedule document or the fees related to this service.